Проф. Мария Токмакова е носител на приза „Лекар на годината – 2024“. Отличието беше връчено на проф. Токмакова от д-р Николай Брънзалов, председател на Българския лекарски съюз по време на официална церемония в Националния исторически музей.
Пълна загадка е как точно ще се отразят климатичните промени, свързани със затоплянето и повишаването на влажността, върху състоянието на конструкциите на многофамилни жилищни сгради в България заради корозията, но и без глобалното затопляне тя е факт, а санирането само прикрива дефектите. Моделите за реакция на държавата и на местата власт при природно бедствие - например земетресение, също не могат да бъдат точни, защото липсва единен регистър на техническите паспорти в България. Освен това под 10 на сто от сградите в страната разполагат с технически паспорт и в този смисъл никой не знае какво е конструктивното им състояние.
Това коментира в интервю инж. Марин Гергов, председател на Управителния съвет на Камарата на инженерите в инвестиционното проектиране (КИИП), който бе потърсен във връзка с проучване, представено наскоро, на Съвместния изследователски център (JRC) на Ев
Съпредседателят на "Продължаваме промяната" Кирил Петков призова преди началото на днешното заседание ГЕРБ-СДС да оттеглят кандидатурата на Рая Назарян за председател на парламента. Той уточни пред медиите, че говори от името на ПП и на "Демократична България", като добави, че Назарян събира най-много отрицателен вот от всички номинации.
Петков не уточни как ще гласуват в пленарната зала колегите му от ДБ, които последния път се въздържаха при балотажа.
Втора пленарна седмица продължава първото заседание на парламента по избор на председател на 51-вото Народно събрание. Днес от 10:00 часа депутатите ще се съберат за пети пореден път в опит да изберат председател.
Нищо не се случва след решението на Министерския съвет да се прехвърли на Столична община собствеността върху стадион „Георги Аспарухов“ и спортния комплекс „Герена“, написа кметът на София Васил Терзиев в профила си във Фейсбук.
Той допълва, че след 20 септември, когато е прието решението на служебното правителство, в общината постоянно се получават запитвания какво се случва.
Васил Терзиев пише още, че все още не се знае дали е започнала смяната на собствеността на имотите, които са държавни. „Топката, образно и буквално казано, е в краката на областния управител на София Стефан Арсов“, обяснява кметът на София. Именно той следва да организира получаването на всички необходими документи, свързани със сключването на договора за прехвърлянето на собствеността на имотите и неговото вписване в Службата по вписванията.
Поскъпване на такса смет за следващата година предлага община Трън. Това става ясно от публикувано обявление в официалния сайт на институцията. Увеличението, което планира администрацията, е с два промила. През 2025 г., както и досега, ставката ще се определя пропорционално върху данъчната оценка на съответния деклариран имот.
С предлаганите промени е предвидено такса смет за жилищни и вилни имоти да бъде повишена на седем промила върху данъчната оценка на имота. В същия размер ще е и налогът за нежилищни имоти, собственост на физически и юридически лица, както и еднолични търговци.
По-ниска остава таксата единствено за Детска градина "Ален мак", Средно училище "Гео Милев" и градското читалище "Гюрга Пинджурова 1895 г.". Предлаганата за тях ставка от Общината е в размер на 3,5 промила върху данъчната оценка.
За недвижимите имоти, представляващи незастроени
Площадното пространство пред паметника на Йоаким Груев в Пловдив ще носи неговото име. Това решиха общинските съветници на Пловдив по време на днешното редовно заседание. С 42 гласа "за" съветниците застанаха зад предложението на Инициативен комитет на пловдивски граждани площадът до Понеделник пазара на ул. „Съединена България“ да бъде кръстен на българския просветител, учител и общественик.
Идеята е на инж. Любозар Фратев – председател на Съвета на дарителите на фондация „Балкански културен форум“, а предложението е отправено до кмета Костадин Димитров и председателя на Общинския съвет Атанас Узунов.
В мотивите към предложението е посочено, че Йоаким Груев е сред главните дейци, стоящи в основата на съзряването и укрепването на българската нация, на духовното църковно и просветно „освестяване“. Той е автор на десетки уче
Проф. Токмакова е началник на отделение към Кардиологична клиника в УМБАЛ „Св. Георги“ - Пловдив и заместник-ректор по научно-изследователската дейност в Медицински университет - Пловдив.
Благодаря за изключително високата чест, това е огромно признание, каза проф. Токмакова. Тя благодари на своя баща, на учителите си в България и в чужбина, на колегите си и на семейството си. Посвещавам наградата на моите колеги, каза още тя.
Проф. Токмакова завършва Медицински университет (МУ) - Пловдив през 1995 година. Започва работа като докторант към секция „Кардиология“ във висшето училище през 1996 г., става асистент, а след това главен асистент. Има придобити специалности по вътрешни болести и кардиология, образователна и научна степен „доктор”, а през 2008 г. придобива и научно звание „доцент” по кардиология. През 2011 г. завършва магистратура по здравен мениджмънт. Лекарят на 2024 г. има специализации в Унгария, Франция, САЩ и др. От март 2019 г. досега е главен координатор на експертния съвет по специалност „Кардиология“ към Министерството на здравеопазването. Проф. Токмакова е била научен секретар и председател на Дружеството на кардиолозите в България. От тази година е член на Управителния борд на Европейското кардиологично дружество.
Денят 19 октомври – Ден на българския лекар, не е обикновен ден, нито обикновен празник, а ден, в който подчертаваме значението на нашите постижения в лечебната практика, в науката, в иновативната медицина, в грижата за кариерното израстване на младите лекари. Това каза д-р Брънзалов в поздравлението си към лекарите по време на официалната церемония за връчване на приза „Лекар на годината 2024“. Всекидневно виждам упорството и постоянството в обучението на лекарите и в използването на иновации, а постиженията в медицината се постигат със силен дух и мечти, каза още той. Д-р Брънзалов благодари на лекарите за това, че продължават да работят упорито, че са призвани да се грижат за здравето и живота на хората.
Едва ли има по-подходящ момент да бъдат наградени най-заслужилите български медици - онези, които с ежедневната си работа издигат авторитета на професията и градят доверието на пациентите към тях и към професията – нещо, от което имаме нужда, каза служебният министър на здравеопазването д-р Галя Кондева в поздравлението си към присъстващите на церемонията. Трябва да се работи за доверието така, че да не чуваме вече за насилие над лекари, каза още тя. Медицината е призвание, всички го знаем и благодарим на всички, които ежедневно работят това признание да бъде приоритет в обществото, добави министър Кондева. По думите , всеотдайността е тази, която помага при изпълнението на лекарския дълг и много важна при изграждането на доверие. Бъдете горди със своите постижения, ние разчитаме на вас, каза министър Кондева.
Мъж на 57 години е загинал при катастрофа край разградското село Ясеновец, съобщи говорителят на Областната дирекция на МВР в Разград Илияна Георгиева. Сигналът за пътното произшествие е получен около 7:40 часа тази сутрин. На заледен участък по пътя Разград - Исперих, между село Ясеновец и жп прелеза, лек автомобил "Рено Меган" поднася и се удря в крайпътно дърво. На място е загинал водачът от Ясеновец. Съпругата му, на 47 години и четиригодишното им внуче, които се возели в колата, са транспортирани в разградската болница за изясняване на състоянието им.
В момента се извършва оглед от оперативно-следствена група. Движението в участъка се регулира от екипи на "Пътна полиция", посочи Георгиева.
Плевенският Общински съвет се събира за извънредно заседание днес. Дневният ред на сесията включва една точка: Извършване на вътрешни компенсирани промени в Инвестиционната програма на Община Плевен за 2024 година, съобщиха от общинския пресцентър.
С Решение № 79 от 15 февруари 2024 г. на Общински съвет в Плевен е утвърден Разчет за финансиране на капиталовите разходи на Общината с бюджетни средства за годината в размер на 13 652 076 лв. От тази сума 5 615 972 лв. са преходни остатъци от целеви трансфери за капиталови разходи от 2021, 2022 и 2023 г., 3 158 800 лв. са целева субсидия за капиталови разходи за 2024 г. и 4 877 304 лв. са други бюджетни средства.
След получени указания от Министерството на финансите е станало ясно, че трябва да се направят промени в Инвестиционната програма на Общината за тази година, за да може целевата субсидия за капиталови разходи д
Две кампании за събиране на опасни отпадъци подготвя Община Горна Оряховица, осигурен е мобилен пункт за извозване на старо електрическо оборудване от домовете на хората, съобщиха от пресцентъра на общината.
Първата акция е за събиране на опасни отпадъци от бита – бои, лакове, разтворители, лепила, лекарства, киселини, основи, луминесцентни тръби, тонери и др. На 20 ноември мобилният пункт ще е разположен в квартал „Пролет“. На следващия ден, 21 ноември, пунктът ще се разположи в района на Покрития пазар. Гражданите могат да занесат събраните отпадъци от 8:30 до 15:00 ч. в посочените дни.
Предадени на лицензирана организация, отпадъците се приемат от специалисти, разделят се в специални контейнери, според вида им и се транспортират, при всички мерки за безопасност до инсталация, в която се обезвреждат по строго контролирани и екологосъобразни процедури.
Общинските съветници в Белоградчик ще разгледат споразумение за партньорство с община Ружинци. Предметът е определяне на правата и задълженията на двете общини, които целят да се гарантира и осигури равен достъп и задоволяване на потребността на всяко дете и младеж с увреждане, нуждаещи се от подкрепа и живеещи на територията на община Ружинци. Това показва информация на сайта на общинската администрация в Белоградчик.
Съветниците ще трябва да определят още представител на общината в извънредното общо събрание на акционерите на Многопрофилната болница за активно лечение "Св. Петка" - Видин, условията за продажба на поземлен имот в Белоградчик и за отдаване под наем на поземлени имоти в землището на с. Стакевци, както и да одобрят корекция на поименни списъци за капиталови разходи за 2024 г.
Заседанието е насрочено за 9:00 часа в залата на Младежкия дом в Белоградчик
Потушени са общо 62 пожара в страната през изминалото денонощие. Няма загинали и пострадали, съобщиха на сайта си от Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ (ГДПБЗН) на МВР.
За периода от 00:00 до 24:00 ч. на 18 ноември пожарникарите са реагирали на 100 сигнала за произшествия.
Преки материални щети има при 23 пожара, от които седем са в жилищни сгради, два са в промишлени сгради, три - в спомагателни, временни или паянтови постройки, пет - в транспортни средства и шест - други. Без нанесени материални щети са възникнали 39 пожара. Извършени са 32 спасителни дейности и помощни операции, от които седем при катастрофи в транспортни средства.
Регистрирани са шест лъжливи повиквания.
Заслужили лекари бяха отличени в категориите “Дългогодишна дейност в областта на медицината и активен принос в развитието на специалност“, “Принос за развитие и прилагане на иновативна медицина и уникални техники“, “Ти си нашето бъдеще“ и “Принос за развитие и утвърждаване авторитета на съсловната организация“.
Министър Кондева връчи наградата за лекарска всеотдайност и етика „Д-р Стефан Черкезов“ на екипа от лекари, работещи в Центъра по спешна медицинска помощ по въздух.
Отличията бяха връчени в навечерието на Деня на свети Йоан Рилски Чудотворец – избран за Ден на българския лекар. На церемонията присъстват народни представители, лекари, представители на академичните среди, на ръководствата на съсловните организации на фармацевтите, на лекарите по дентална медицина, на професионалистите по здравни грижи, на НЗОК и др.